Aracımı Neden Ekpertiz Yaptırmalıyım?
Uluslar Arası Güvenlik Standartları

Araçların Sağlamlığı | Güvenilirliği Nasıl Belirlenir?

Otomobillerin çarpışmaya, devrilmeyeve ve diğer bütün kazalara karşı (sağlamlığı - güvenilirliği) içerisindeki yolcuları koruma seviyeleri ve standartları, avrupa ve amerikadaki Euro Ncap ve NHTSA gibi kurumlarının gerçekleştirdiği güvenliklik testleri ile belirlenir. Araçların satışı planlanan ülkelerde minimum güvenlik beklentilerini karşılayaması durumunda piyasaya sürülmesi mümkün olmamaktadır. Araçlarınızı daha yakından tanımak ve ekspertiz süreçlerini iyileştirmek için RS Oto Ekspertiz olarak kendimizi güncel tutuyoruz.

NHTSA Nedir? Sağlam Arabalar

NHTSA Nedir?

NHTSA National Highway Traffic Safety Administration (Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi) NHTSA'a sitesinde kendi misyonunu şu şekilde açıklamıştır; "Misyonumuz, eğitim, araştırma, güvenlik standartları ve uygulama yoluyla trafik kazalarından kaynaklanan can kayıplarını, yaralanmaları önlemek ve ekonomik maliyetleri azaltmaktır." NHTSA Hangi araçlarda güvenlik problemlerinin olduğunu, hangi araçların standarlara uymadığını ve kusurlu sayılarak üreticiye iade edilmesi gerektiğini belirler ve raporlar. Ayrıca Eurocap standarlarında araçları çarpışma testlerine tabi tutar. Sizlere NHTSA verilerine göre 2022 yılının en güvenli ve sağlam arabalarını derledik;

Euro NCAP Nedir?

Euro NCAP, tüketicilerin, ailelerinin ve işletmelerinin araçları daha kolay karşılaştırmasına ve ihtiyaçları için en güvenli seçimi belirlemelerine yardımcı olmak için beş yıldızlı güvenlik derecelendirme sistemini oluşturmuştur. Güvenlik derecesi, Euro NCAP tarafından tasarlanan ve yürütülen bir dizi araç testinden belirlenir. Bu testler, basitleştirilmiş bir şekilde, araçtaki yolcuların veya diğer yol kullanıcılarının yaralanmasına veya ölmesine neden olabilecek önemli gerçek hayattaki kaza senaryolarını temsil eder.

Ncap Nedir? Euro-ncap