RS Oto Ekspertiz Logo

YENİ NESİL EKSPERTİZ

Menü
HIZLI MENÜ
Kırmızı Togg T10X

TOGG Hakkında Bilmeniz Gerekenler

İçindekiler

Türkiyenin Yerli Aracı TOGG’un İsmi Nereden Geliyor?

Türkiye’nin yerli otomobili olan TOGG 2017 yılında başlayan çalışmalarda Anadolu Grubu, Kök grubu, BMC, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Zorlu Grubu ve Turkcell bir çatı altında toplanarak Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubunu oluşturuldu. TOGG isminin anlamı ise Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nun kısaltmasından gelmektedir.

 

TOGG Özellikleri Nelerdir?

Yerli otomobilimiz TOGG’un özellikleri arasında en belirgin özelliklerinden biri gücünü elektrikten alan aracın lityum iyon pilleriyle donatılmış olmasıdır. TOGG’un bataryası tamamen dolu olması halinde 300 ile 500 kilometre yol alabilmektedir.

TOGG’un bataryasın 30 dakika sürecek şarj etme işlemi ardından %80 civarlarında bir doluluk olması planlanmaktadır. Rejeneratif fren sistemi, elektrikli otomobillerde kullanılan bir sistem olmasıyla birlikle otomobili kendini şarj edebiliyor olması özellikleri arasında bulunmaktadır. Motorunun dinomo özelliği olarak bilinen özellik aracın yavaşlama sırasında görev alarak pili şarj ederek alınacak mesafeyi %20 oranında arttırmaktadır.

TOGG’un bir diğer özelliği ise 4G ve 5G internet bağlantısını kullanması göze çarpmaktadır. Bu bağlantı sistemi TOGG fabrikasıyla sürekli etkileşim halinde olması ve aracın yazılımında bir güncelleme söz konusu olduğu zaman otomatik bir şekilde güncellemesini yapmaktadır. Ayrıca araçta oluşan herhangi bir sorun durumunda arıza iletişim sistemi sayesinde fabrika bilgilendirilerek uzaktan müdahale edilmektedir.

 

TOGG Motor Özellikleri

Yerli otomobilimiz iki farklı şekilde üretilmektedir dört çeker ve arkadan çekişli sistemi tercihleriyle üretilmektedir. Bu iki farklı çekiş sistemi için değişik motor gücü sağlanmaktadır.

Arkadan itiş moduna sahip olan araç 200 HP motor gücüyle çalışan model, dört çeker sisteminde 400 HP ile üretilmektedir. Ayrıca aracın son hızı açıklamalara göre 180 kilometre saat olacaktır. 400 HP dört çeker modunda ise aracın 100 kilometre hıza çıkması 4.8 saniye sürecek. Araçta isteğe bağlı olacak şekilde arka çekiş moduna geçen aracın 200 HP gücünde 100 kilometre hıza ulaşma süresi ise 7.6 saniyedir.

 

TOGG Fabrikası Nerde?

TOGG fabrikası Bursa’nın Gemlik ilçesinde 1.2 milyon metrekare alan üzerine kurulmuştur. Fabrikada 2 SUV, 1MPV, 1 Sedan ve hatchback model üretilecektir toplam 4 binden fazla çalışana istihdam sağlayan fabrika yılda 150 binden fazla araç üretmeyi hedefliyor.

RS Oto Ekspertiz Logo

Önerilen Blog İçeriklerimiz

Araç Muayenesi Rehberi

Araç Muayenesi Rehberi

Aracınıza muayene işlemi yaptırmadan önce bu rehberi okumanızı öneriyoruz. Araç muayenesi, trafiğe çıkan motorlu veya motorsuz araçların trafik ve insan güvenliğine uygun olup olmadığını kontrol

Daha Fazlası
Antifiriz Nedir?

Antifiriz Nedir?

Antifriz, motor sıcaklığını düzenlemeye yardımcı olmak amacıyla kullanılan bir sıvıdır. Radyatörünüze (su ile birlikte) eklenerek kullanılır. Temel bileşeni suyun donma noktasını düşüren ve kaynama noktasını

Daha Fazlası
Adblue Nedir?

Adblue Nedir?

Adblue aracın egzozundan çıkan emisyon oranın düşürerek Euro 6 emisyonuna uyum sağlaması amacıyla taşıtlara eklenen sıvıdır. Geçmişte ticari araçlarda kullanılan bu sıvı günümüzde emisyonun öneminin artmasıyla

Daha Fazlası