Aracımı Neden Ekpertiz Yaptırmalıyım?
'

Türkiyenin Yerli Aracı TOGG'un İsmi Nereden Geliyor?

Togg

Türkiye’nin yerli otomobili olan TOGG 2017 yılında başlayan çalışmalarda Anadolu Grubu, Kök grubu, BMC, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Zorlu Grubu ve Turkcell bir çatı altında toplanarak Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubunu oluşturuldu. TOGG isminin anlamı ise Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nun kısaltımından gelmektedir.

TOGG Özellikleri Nelerdir?

Yerli otomobilimiz TOGG'un özellikleri arasında en belirgin özelliklerinden biri gücünü elektrikten alan aracın lityum iyon pilleriyle donatılmış olmasıdır. TOGG’un bataryası tamamen dolu olması halinde 300 ile 500 kilometre yol alabilmektedir.

Togg

TOGG’un bataryasın 30 dakika sürecek şarj etme işlemi ardından %80 civarlarında bir doluluk olması planlanmaktadır. Rejeneratif fren sistemi, elektrikli otomobillerde kullanılan bir sistem olmasıyla birlikle otomobili kendini şarj edebiliyor olması özellikleri arasında bulunmaktadır. Motorunun dinomo özelliği olarak bilinen özellik aracın yavaşlama sırasında görev alarak pili şarj ederek alınacak mesafeyi %20 oranında arttırmaktadır.

TOGG'un bir diğer özelliği ise 4G ve 5G internet bağlantısını kullanması göze çarpmaktadır. Bu bağlantı sistemi TOGG fabrikasıyla sürekli etkileşim halinde olması ve aracın yazılımında bir güncelleme söz konusu olduğu zaman otomatik bir şekilde güncellemesini yapmaktadır. Ayrıca araçta oluşan herhangi bir sorun durumunda arıza iletişim sistemi sayesinde fabrika bilgilendirilerek uzaktan müdahale edilmektedir.

TOGG Fabrikası Nerde?

TOGG fabrikası Bursa’nın Gemlik ilçesinde 1.2 milyon metrekare alan üzerine kurulmuştur. Fabrikada 2 SUV, 1MPV, 1 Sedan ve hatchback model üretilecektir toplam 4 binden fazla çalışana istihdam sağlayan fabrika yılda 150 binden fazla araç üretmeyi hedefliyor.

Togg Gemlik Kampüsü