RS Oto Ekspertiz Logo

YENİ NESİL EKSPERTİZ

Menü
HIZLI MENÜ
4x4 Araç

4×4 Araç Ekspertizi Nasıl Yapılır?

İçindekiler

4X4 ve SUV araçlarda klasik donanımlarla sadece 2 tekerlekte oluşan ivme gücü hakkında bilgi edinebilirken, RS OTO EKSPERTİZ ailesi olarak 4×4 aracınız, Dyno Sistemlerimiz ile aracınızı motor performans testine tabi tutarak sonuçları hakkında sizlere en ince detaylarıyla beraber 4×4 Oto Ekspertiz Raporunuzu hazırlamaktayız.

 

Dyno Test Nedir?

Dyno Testi aracınızın motor gücünü ölçmek için testinize özel dinamometreler sayesinde gerçekleşen kontrollerden oluşur. Dyno Testi halk arasında motor deviri ve kaç beygir olduğunun sonuçlarından oluşan bir test olarak bilinmektedir.

Dyno testinizde kullanılacak olan özel dinamometreler aracınızın motor ve güç ölçümlerinin rapora sunulması için tasarlanan son teknoloji yazılımlarla donatılmış bilgisayarlı test cihazlarıdır.

 

4×4 Araçlarda Dyno Test Nasıl Yapılır?

• Ekibimiz tarafınca ilk olarak aracın güç aktarma sistemini kontrol edilererek aracınızın itişi veya 4×4 olduğu hakkında kontroller sağlanır. Sonuçlar elde edildikten sonra aracınız silindirlerin üstüne getirilir.

• Aracınız normal yol şartlarında gidiyormuş gibi test yapılabilmesi için aracınızın ön bölümüne hava akım makinesi yerleştirilir. Yerleştirilen hava akım makinesi aracınızın maksimum motor gücünde, motorun herhangi bir soruna sebep olmaması için soğutulmasına ve normal koşullardaki hava akımına ulaşmasını sağlar.

• Test sırasında aracınız yüksek hızlarla seyredeceği için aracın seyir halinden çıkmaması ve emniyet amacıyla özel kemerlerle bağlanması gerekmektedir.

• Gerekli emniyet koşulları sağlandıktan sonra ekibimiz tarafında arabanın motorunu çalıştırılır. Arabanın çalıştırılmasıyla beraber aracınıza ait bilgiler test yazılımına aktarılmaya başlar.

• Aracınızın motor performansı, ivmelenmesi gibi diğer verileri farklı viteslerde denemek için ekspertiz yapan ekibimiz tarafınca aracınızda sırasıyla vites yükselterek maksimum hıza ulaşıncaya kadar gaz pedalına basılır.

• Ekibimiz tarafınca uygulanan işlemler bilgisayarımıza aktarılıp kaydedildikten hemen sonra araç sahibine uygulanan işlemlerin verilerinin bulunduğu kapsamlı ekspertiz raporu teslim edilir.

RS Oto Ekspertiz Logo

Önerilen Blog İçeriklerimiz

Araç Muayenesi Rehberi

Araç Muayenesi Rehberi

Aracınıza muayene işlemi yaptırmadan önce bu rehberi okumanızı öneriyoruz. Araç muayenesi, trafiğe çıkan motorlu veya motorsuz araçların trafik ve insan güvenliğine uygun olup olmadığını kontrol

Daha Fazlası
EGR Nedir?

EGR Nedir?

Egr taşıtlarda bulunan bir elektropnömatik ve valftir. Egzoz gazlarını devir daim işlerini yapan bu valf motor bölmesinde bulunur. Bu parçaya EGR valfi deniliyor. Zamanla yıpranmalar

Daha Fazlası
Şanzıman Nedir?

Şanzıman Nedir?

Şanzıman, aracın motorunun harekete geçmesini sağlayan bir yapıdır. Şanzımana diğer bir tabirle vites kutusu da denir. Viteslerin büyütüp ve küçültülmesini sağlayan şanzıman, aracın hızını belirleyen

Daha Fazlası