RS Oto Ekspertiz Logo

YENİ NESİL EKSPERTİZ

Menü
HIZLI MENÜ
RS Oto Ekspertiz Ölçüm Sonuçları

Araçların Sağlamlığı, Güvenilirliği Nasıl Belirlenir?

İçindekiler

Otomobillerin çarpışmaya, devrilmeyeve ve diğer bütün kazalara karşı (sağlamlığı – güvenilirliği) içerisindeki yolcuları koruma seviyeleri ve standartları, avrupa ve amerikadaki Euro Ncap ve NHTSA gibi kurumlarının gerçekleştirdiği güvenliklik testleri ile belirlenir. Araçların satışı planlanan ülkelerde minimum güvenlik beklentilerini karşılayaması durumunda piyasaya sürülmesi mümkün olmamaktadır. Araçlarınızı daha yakından tanımak ve ekspertiz süreçlerini iyileştirmek için RS Oto Ekspertiz olarak kendimizi güncel tutuyoruz.

 

NHTSA Nedir?

NHTSA National Highway Traffic Safety Administration (Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi) NHTSA’a sitesinde kendi misyonunu şu şekilde açıklamıştır; “Misyonumuz, eğitim, araştırma, güvenlik standartları ve uygulama yoluyla trafik kazalarından kaynaklanan can kayıplarını, yaralanmaları önlemek ve ekonomik maliyetleri azaltmaktır.” NHTSA Hangi araçlarda güvenlik problemlerinin olduğunu, hangi araçların standarlara uymadığını ve kusurlu sayılarak üreticiye iade edilmesi gerektiğini belirler ve raporlar. Ayrıca Eurocap standarlarında araçları çarpışma testlerine tabi tutar.

 

Euro NCAP Nedir?

Euro NCAP, tüketicilerin, ailelerinin ve işletmelerinin araçları daha kolay karşılaştırmasına ve ihtiyaçları için en güvenli seçimi belirlemelerine yardımcı olmak için beş yıldızlı güvenlik derecelendirme sistemini oluşturmuştur. Güvenlik derecesi, Euro NCAP tarafından tasarlanan ve yürütülen bir dizi araç testinden belirlenir. Bu testler, basitleştirilmiş bir şekilde, araçtaki yolcuların veya diğer yol kullanıcılarının yaralanmasına veya ölmesine neden olabilecek önemli gerçek hayattaki kaza senaryolarını temsil eder.

RS Oto Ekspertiz Logo

Önerilen Blog İçeriklerimiz

Adblue Nedir?

Adblue Nedir?

Adblue aracın egzozundan çıkan emisyon oranın düşürerek Euro 6 emisyonuna uyum sağlaması amacıyla taşıtlara eklenen sıvıdır. Geçmişte ticari araçlarda kullanılan bu sıvı günümüzde emisyonun öneminin artmasıyla

Daha Fazlası
Ekspertiz Nedir? Ekspertiz Raporu Nedir?

Ekspertiz Nedir? Ekspertiz Raporu Nedir?

Oto ekspertiz; satın alacağımız, ikinci el ve sıfır otomobillerin özelliklerini ve Geçmişte yapılan kazalarda değişen parçalara ve zaman içinde araca uygulanan işlemleri kapsar bu işlemleri uzman

Daha Fazlası
Oksijen Sensörü Nedir Nasıl Çalışır?

Oksijen Sensörü Nedir Nasıl Çalışır?

İçten yanmalı motorlar, çalışırken belirli miktarlarda yakıt ve hava karışımına ihtiyacı vardır. Uygun karışımda yanma sırasında motorun içinde bulunan yakıtın ve havanın tamamen yanması gerekmektedir.

Daha Fazlası