RS Oto Ekspertiz Logo

YENİ NESİL EKSPERTİZ

Menü
HIZLI MENÜ

Şanzıman Nedir?

İçindekiler

Şanzıman, aracın motorunun harekete geçmesini sağlayan bir yapıdır. Şanzımana diğer bir tabirle vites kutusu da denir. Viteslerin büyütüp ve küçültülmesini sağlayan şanzıman, aracın hızını belirleyen bir sistemdir. Şanzıman ikiye ayrılmaktadır. Bunlar manuel şanzıman ve otomatik şanzıman olarak adlandırılır. Şanzımanın kelime anlamı ise ‘hız değiştirme kutusu’ olarak bilinir.

 

Şanzıman Nasıl Çalışır?

Şanzımanın içerisinde dişliler, miller ve vites çatalı bulunmaktadır. Motordan gelen güç ile ve parçaların yardımıyla sürücün belirlediği güç ve oranla tekerleğe iletir. Motorun devri ve tork kuvveti, şanzımana geldiği zaman belirli olan vitese göre değiştirilir. Bu sayede aracın hızının ve torkunun ayarlanması mümkündür. Araç otomatik vites ise debriyaj kontrolü yoktur ama manuel ise tüm bu işlemler debriyaj yardımıyla gerçekleşir. Temelde vites kutuları ikiye ayrılır kuru kavrama ve ıslak kavrama şeklinde. İçinde yağ bulundurmayanlar kuru; içerisinde yağ bulunanlar ise ıslak olarak adlandırılır. Bazı araçların performansının yükselmesi gerekmektedir. Bu sebeple vites kutusuna bir yüklenme oluşur. Bu yüklenme sonucu oluşan ısıyı engellemek içinde şanzıman etrafında yağ bulunur. Kuru kavramada ise herhangi bir madde veya yağ bulunmaz.

 

Şanzıman Neden Arızalanır?

Vites geçişleri çok önemlidir. Ve vites geçişleri vites kutusunun bozulmasına bir etkendir. Vites hareketi tam ve düzgün bir şekilde yapılmazsa ve bu sürekli halde devam ederse şanzıman arızasına neden olur. Otomatik viteslerde arıza sorunu olarak ısınma sorunları meydana çıkar. Çift kavramalı olan şanzımanlarda ise düzenli bir şekilde durup kalkması ve agresif kullanılması durumunda şanzımanın ısınmasına yol açar.

RS Oto Ekspertiz Logo

Önerilen Blog İçeriklerimiz

Oksijen Sensörü Nedir Nasıl Çalışır?

Oksijen Sensörü Nedir Nasıl Çalışır?

İçten yanmalı motorlar, çalışırken belirli miktarlarda yakıt ve hava karışımına ihtiyacı vardır. Uygun karışımda yanma sırasında motorun içinde bulunan yakıtın ve havanın tamamen yanması gerekmektedir.

Daha Fazlası
CVT Şanzıman Nedir?

CVT Şanzıman Nedir?

Continuously Variable Transmission kısacası CVT yani “Sürekli Değişen Şanzıman” anlamına gelmektedir. Bu şanzıman otomatik vites gurubuna dahil olmaktadır. Tork, konventörlü ve çift kavramalı şanzımanlara göre bilakis sınırlı dişli yerine

Daha Fazlası
Araç Motor Suyu Eksilmesi

Araç Motor Suyu Eksilmesi

Araçlarda farklı zamanlarda ve farklı noktalarda olmak üzere su eksilmesi yaşanılabilir. Araçların motor suyu eksiltmesi önemsenmeyecek, es geçilecek bir problem değildir. Motor suyu eksilmesinde bir

Daha Fazlası