RS Oto Ekspertiz Logo

YENİ NESİL EKSPERTİZ

Menü
HIZLI MENÜ

CVT Şanzıman Nedir?

İçindekiler

Continuously Variable Transmission kısacası CVT yani “Sürekli Değişen Şanzıman” anlamına gelmektedir. Bu şanzıman otomatik vites gurubuna dahil olmaktadır. Tork, konventörlü ve çift kavramalı şanzımanlara göre bilakis sınırlı dişli yerine sınırsız vites seçeneği sunmaktadır. Bu sayede debriyaj ve eski usül vites değiştirme ihtiyacı ortadan kalkmaktadır. CVT şanzıman büyük oranda kullanılmaktadır ve uzmanlar tarafından geliştirilmeye devam eden bir teknolojidir

 

CVT Şanzımanı Nasıl Çalışıyor?

CVT şanzıman, vites ve dişli kutusu olmayan bir sistemdir. Şanzıman oldukça basit bir çalışma sistemiyle gerçekleşiyor. Bu sistem en yüksek vitesle en düşük vites arasında sorunsuz bir şekilde değişkenliği sağlayan bir kasnak sistemi üzerinde çalışıyor. CVT şanzımanın üç temel bileşeninde oluşuyor. Bunlar, dayanıklı bir zincir, tahrikli bir değişken girişli kasnak ve tahrikli çıkış kasnağıdır. Bunların yanında sensörler, çeşitli mikroişlemciler ve elektronik üniteler de kullanılmaktadır.

  • 1- CVT şanzıman, zincirle bağlı olan giriş ve çıkış kasnakların hareketleriyle çalışmaktadır.
  • 2- Zincir kasnaklar üzerinde oluklara bağlanırken bu oluklar karşılıklı iki konik duvardan oluşmaktadır.
  • 3- Kasnaklar konik duvarlara yaklaşıp uzaklaşarak zincirin hareket etmesine yardımcı oluyor yani vites değişimini sağlatıyor.
  • 4- Kasnağın duvarları birbiriyle aralarındaki mesafeyi arttırarak zincirin içeri itilmesine ve kasnağın küçük bir dişli haline gelmesini sağlıyor.
  • 5- Diğer kasnağın duvarları da önceki kasnağın tam tersine birbirine yaklaşarak zincirin dışarıya doğru itilmesini ve kasnağın büyük bir dişli olmasını sağlıyor.
  • 6- Sonsuz Vites kavramı da burada ortaya çıkıyor. Yapılan bu işlem sürekli tekrarlandığı takdirde sonsuz sayıda dişli yaratıyor ve bu işleme de Sonsuz Vites deniyor.

 

CVT Hangi Arızaları Verir?

CVT arızalarında genellikle şunlar görülür: Şanzıman beyni, giriş mili, tabur çizme, zincir çizme olarak adlandırılan arızalar gibi arızalar meydana gelir. Bu gibi sorunları ortaya çıktığında araçta şöyle belirtiler meydana çıkar: Vitesler arası boşa çıkma, geçişlerde vuruntu, uğultu ve titreme meydana gelmektedir.

RS Oto Ekspertiz Logo

Önerilen Blog İçeriklerimiz

4×4 Araç Ekspertizi Nasıl Yapılır?

4×4 Araç Ekspertizi Nasıl Yapılır?

4X4 ve SUV araçlarda klasik donanımlarla sadece 2 tekerlekte oluşan ivme gücü hakkında bilgi edinebilirken, RS OTO EKSPERTİZ ailesi olarak 4x4 aracınız, Dyno Sistemlerimiz ile

Daha Fazlası
Araç Motor Suyu Eksilmesi

Araç Motor Suyu Eksilmesi

Araçlarda farklı zamanlarda ve farklı noktalarda olmak üzere su eksilmesi yaşanılabilir. Araçların motor suyu eksiltmesi önemsenmeyecek, es geçilecek bir problem değildir. Motor suyu eksilmesinde bir

Daha Fazlası
Araç Muayenesi Rehberi

Araç Muayenesi Rehberi

Aracınıza muayene işlemi yaptırmadan önce bu rehberi okumanızı öneriyoruz. Araç muayenesi, trafiğe çıkan motorlu veya motorsuz araçların trafik ve insan güvenliğine uygun olup olmadığını kontrol

Daha Fazlası